Download Free Premium Joomla 3 Templates • FREE High-quality Joomla! Designs BIGtheme.net

Yazar hakkında

Neden Nasıl

Hiçbir yerde cevabını bulamadığınız sorularınızı bize sorun...

İlgili Yazılar

33 Yorumlar

 1. 1

  Mesut Akcan

  Bunlar işletim sisteminin araç isimleri olduğu için bu isimler (con, lpt1, aux a: b: c: vs…) yasaklanmıştır.
  con: consol aracı
  lpt1: paralel port
  aux: ses giriş/çıkış

  Bazı sistem komutlarında bu isimler dosya ismi olarak kullanılırsa karışıklık meydana getirebilir. Aslında bu dos işletim sisteminde kalan bir sınırlamadır ve Windows da DOS’u desteklediği için aynı sınırlama devam ediyor.

  Yanıt
 2. 2

  Çağrı

  Arkadaşlar con, com1, com2, prn, aux, lpt1 vb… dosyalarını oluşturmak gayet basit. Şöyle sırasıyla Başlat/Çalıştır/cmd yazıp ms-dos’u açıyoruz. Şimdi dosyamızı oluşturmak için mkdir\\.\c:\con, mkdir \\.\c:\prn yaptığımızda iki tane dosyamız c: dizinine yerleşti. Fakat bunlar sistem komutları olduğu için sağ tıklayıp sil dediğinizde silmeyecek 🙂 Silmek için yine oluşturduğunuz gibi MS-Dos’tan silmeniz gerekiyor: rmdir\\.\c:\con. Dosyalar silindi. Bir de şu var o da benim başıma gelmişti :). Eğer dosyanın içine dosya onunda içine con attıysanız o da silinmez. En iç dizinden geriye doğru silmeniz gerekecektir.

  Yanıt
 3. 3

  Serkan KIRNAPCI

  Vatansever arkadaşa aynen katılıyorum. Ben maden teknikeriyim ve duyduklarım karşısında ağzım açık kaldı.. Evet CON bir elementtir ve bunun enerji için kullanılması dehasal birşey ve Allah’ın bize bir lütfudur..
  Bilgisayarlardaki CON u boşverin haliçte yatan servete bakın, Türkiye 50 yıl ileriye zıplar o parayla. Araştırma ve bilim adına, Türkiye’deki huzurumuz adına Allah yardımcımız olsunn.. Saygılar.

  Yanıt
 4. 4

  semsisarac

  Bill Gates’in buna cevap veremediği koca bir yalandır…
  CON, NUL, COM1, COM2, COM3, LPT1, LPT2, LPT3,COM1 dan COM9 a kadar ve LPT1 dan LPT9 a kadar dosya isimleri açamazsınız. Bunun nedeni sistem dosyalarının bu dosya isimlerinde gecıcı olarak tutulması veya sürücü port bilgilerinin yazılmasıdır. Bu dosyalar temp olarak açılır ve sıstemde kapatılır. Ama dos komutlarını kullanarak “rmdir” “mkdir” ile bu isimlerde dosya yaratabılırsınız.

  Yanıt
 5. 5

  delikanlıpelikan

  Neden hemen böyle bir dosya oluşturma gayreti içerisine girdiniz anlamadım 😀

  Yanıt
 6. 6

  Kaan

  Arkadaşlar yukarda bi de göstermişler Ipt1 ile de yeni klasör kurulamıyor diye ama denedim kuruluo

  Yanıt
 7. 7

  Hasan Gürsoy

  Dostum oluşturulamayan LPT1. IPT1 değil. i ile değil le ile…

  Yanıt
 8. 8

  Bünyamin

  Vatansever arkadaşa katılıorum. Çok doğru bir yorum yapmış. Acaba Türkiye bu kaynağın farkında mı? Bir de yabancılar bizim ülkemizde bize ait olan kaynakları kullandıkları zaman ve satın aldıkları zaman içim cızlıyor.

  Yanıt
 9. 9

  volki tolki

  Selam. Bunu sebebi hakkında birşey duydum. Con torium diye yüksek enerjili bir madde varmış. Bir masaüstü bilgisayara küçücük bir parça takıldığında bile, hiç fişe takmadan aylarca çalışabiliyormuş. Füzelerde kullanılabiliyormuş ve en önemlisi de Haliç ve İstanbul boğazında varmış bir tek. Hatta Arap şeyhleri ve petrol zenginleri boğazdan yalılar, villalar satın alıyorlarmış, hiç bir Türk’te onların bölgelerine yaklaşamıyorlarmış çünkü araştırma yapıyorlarmış, hiç bir karşılık beklemeden boğazı temizletmek istiyorlarmış, amaçları oralarda gizli gizli araştırma yapıp con torium maddesine herkesten önce ulaşmakmış. Çünkü contorium petrolün pabucunu dama atarmış. Küçücük bir parça con uzun süre ve çok yüksek miktarlarda enerji üretirmiş. Nasıl oluyor bilmiyorum ama çokta ucuza mal edilirmiş. Mesela bi düşünsenize, yumruk kadar bir con parçasını uçağa takıyolar 1 yıl uçabiliyor veya düşünsenize arabanıza ucuza mal edilen bir küçük con maddesi takıyosunuz ve 1 yıl kadar benzin almıyosun. E tabi petrol diye bişey kalmaz. Zaten baksanıza Hollywood’tan çıkan, geleceğe yönelik filmlerde benzini bilmiyorlar bile. Bu bir mesaj. Yani kısacası herkes bu maddenin peşinde. O kadar önemli ki bu maddenin kaynağını ilk bulan kişi olmak, İstanbul’da bulunursa o zaman bizim bittiğimiz zamandır. Bizim devletimizde geleceğe yatırım yapıcak, böyle derin, ince işler kovalayan sağlam birliklerimiz ajanlarımız yok. Gelecekte bir tek teknoloji olacak. Bizimkiler hazıra konuyorlar onlar bir silah yapıyolar biz onlardan alıyoruz. Uzlaşıp kendileride bişey katmıyorlar. Yada (kafa basarsa) taklit edip yapıyoruz. Ya bir kere, bu adamların sakladığı daha ne teknelojiler var biliyor musunuz. Bu adamlar geleceği şimdiden kurup, dalga geçer gibi Holywood’la bize gösteren insanlar. Holywood bir silahtır, psikolojik savaş makinasıdır adamlar biz farkında olmadan beynimizi bile yönetiyorlar, düşüncelerimizi ele geçirmişler, onlar ne düşünmemizi, neyle meşgul olmamızı isterse bizde öyle oluyoruz, ama farkında değiliz. Yani bu con torium com1 ve com2 maddesini 93’te Amerikalılar keşfetti, 95’te Windows 95’ten itibaren con kelimesinin geçmesini bile istemediler, kim bilir neler var işin içinde. Com1 veya com2 de yazamassın klasör ismi olarak bunlarda con maddeleri. Böyle şeyleri konuşmak istemiyorum aslında, bayağı dolmuşum:) Mesut Akcanın söylediği bence doğru değil.
  Teşekkürler

  Yanıt
 10. 10

  MİKAİL

  Madem bunlar işletim sisteminin isimleri neden bu kadar tesadüf oluyor? Birde windows 95’ten önce böyle bir şey yokmuş ondan sonra neden bu ortaya çıkıyor? Bence kesinlikle bilinçli olarak yapılmış bi engelleme…

  Yanıt
  1. 10.1

   Hasan Gürsoy

   Peki diyelim öyle, neden bunu windowsa koyma gereği duysunlar? Neden sana bir ipucu versin adamlar? Neden bunun o kadar bilindik bir olaya dönüşmesine rağmen hala kaldırmadılar. Adamın bundan çıkarı ne? Biraz düşünün ya…

   Yanıt
 11. 11

  Erhan

  Çağrı :Arkadaşlar con, com1, com2, prn, aux, lpt1 vb… dosyalarını oluşturmak gayet basit. Şöyle sırasıyla Başlat/Çalıştır/cmd yazıp ms-dos’u açıyoruz. Şimdi dosyamızı oluşturmak için mkdir\\.\c:\con, mkdir \\.\c:\prn yaptığımızda iki tane dosyamız c: dizinine yerleşti. Fakat bunlar sistem komutları olduğu için sağ tıklayıp sil dediğinizde silmeyecek Silmek için yine oluşturduğunuz gibi MS-Dos’tan silmeniz gerekiyor: rmdir\\.\c:\con. Dosyalar silindi. Bir de şu var o da benim başıma gelmişti . Eğer dosyanın içine dosya onunda içine con attıysanız o da silinmez. En iç dizinden geriye doğru silmeniz gerekecektir.

  Arkadaşın bizim derdimiz pc’de Con Lpt1 isimli dosyalar koymak deil, derdimiz acaba arkadaşın dediği gibi Türkiye’de böyle bir maden var mı aslını merak ediyoruz…

  Yanıt
 12. 12

  vatan sever

  Bu saçmalıklar ile milleti daha fazla kandırmayın artık.
  Con contorium elementinin kısaltması olduğundan ve de bu elementin Türkiye’de olduğu gerçeğini saklayabilmek gibi aptalca bir düşünce yüzünden win95’ten sonra bu kelime bilgisayarınızdan çıkartılmıstır ve internet üzerinden artamalar da çıkartılmıştır. Emin olmak icin kitapları karıştırın ve Türkiye’nin acı gerçeğini sizler de görün.

  Yanıt
 13. 13

  ruckfules

  Aynen öyle contorium boğazda var ve ABD gecen yıl haliçi bedava temizliyelim bahanesiyle oraya gitmek istedi. Durmadan yalıları satın alıyorlar. 93 yılında bu olay ortaya çıktı ve Windows 95’te bundan sonra con ile ilgli dosya açılamadı Arap şeyhi neden İstanbul’a acil geldi o olaydan sonra; Çünkü bu madde ortaya çıkınca petrol batacak ve Arap şeyhi bunu istemedi ve Türkiye’ye geldi…

  Yanıt
 14. 14

  Fastfinger

  Abi bizim devletimizde su yok bu yok diyorsunuz… Sizce bunu biz sıradan Türk vatandaşları görebilyor da sayın devlet büyüklerimiz acaba gerizekalı da göremiyorlar mı? Ne zannediyorsunuz herkesin herşeyden haberi var.. Satıyorlar ülkeyi… Göz göre göre… Belki de 15 sene oncesinden ayarlandı nerden bilicez… İnsanları uyutuyolar salak salak şeylerle arkadaşın çevirilen işlere anca böyle ağzımız açık bakıyoruz. Yok Bill Gates o ismi sevmezmiş windows 95’ten once neden açılabiliyodu o zaman con diye klasör? Bunlar sadece gördüklerimiz bildiklerimiz. Daha kim bilir neler sömürülüyor ülkemizde. Hakkım herkese son damlasına kadar helal olsun ama vatanı sömürene halkın hakkını yiyene sonuna kadar haram olsun…

  Yanıt
 15. 15

  BeelzeBuB

  Atık çöplerde S*KTİNYUM elementinin bulunduğu ortaya çıktı. Ama sadece Türkiye’deki atık çöplerde çıkıyormuş. Bu uydu yapımında Marsa gitmekte bilgisayarların quantum seviyesine çıkmasına işe yarıyormuş. Türkiye’deki rezervi nekadar? 43254354354563 ton! Değeri ne kadar? ÇOK!

  Farkettiniz mi? Son zamanlarda çöpçüler çöpleri nasılda topluyorlar? Aslında onlar Türk değil hepsi ABD’den ve ABD’den gelmiş ajanlar bir gün birini yakaladım ve kimliğini gördüm üzerinde FBI yazıyodu. Bunların hepsi komplo arkadaşlar. S*KTİNYUM’umuzu çalmak istiyorlar!

  Yanıt
  1. 15.1

   Müslüm Ereli

   Sen beni güldürdün Allah da seni güldürsün 🙂 …
   Gözlerimden yaş geldi vallahi. Ama hakikaten en mantıklı cevabı da sen vermişin… ANLAYANA

   Yanıt
 16. 16

  gökzey

  arkadaşlar amaç dosya filan oluşturmak değil amaç böle bişey varmı yok mu?içinizden bazı sivri arkadaşlar bunu anlamıyor…hepinizin fikrine saygım sonsuz amaaa hasan gürsoy 1. si sen karadenizlimisin? 2. si senn derdin ne koçumm? bu kadar da arap abd yanlısı da olunmazki kardeşim..

  Yanıt
  1. 16.1

   Hasan Gürsoy

   Birincisi öncelikle Türkçe yazmayı öğrenmelisin. Ben bir bilgisayar teknikeriyim ve tarafsızım. Amacım toplumu bilgilendirmek, yanıltmak değil. Bahsettiğin yorumu ben yazmadım, alıntıdır, dikkatli okumalısın… Ayrıca Karadenizliler de herkes gibi normal insanlar.

   Ne büyüttünüz bu var olmayan elementi. Var olduğunu bildiğiniz bor’u koruyamıyosunuz da uyduruk bi element için gelmişsiniz hayal gücünüzü zorluyosunuz. Gerçekten kanıtınız varsa buyurun paylaşın. Ben ne Haliç’in Amerikalılar tarafından temizlenmek istediği ile ilgili haber buldum ne Arapların akın akın yalılar aldığıyla ilgili ne de Dimitri Mendeleyev’in periyodik tablo konusunda zorlandığıyla ilgili. Boğazın ya da Haliç’in altında böyle bir zenginlik olsaydı zaten bugüne kadar gün yüzüne çıkardı. Amerikalılar’ın temizlemekle çıkarabilecekleri birşey olsaydı MARMARAY tüneli kazılırken bu ortaya çıkardı en azından. Okuduğunuz bir-iki söze izlediğiniz uyduruk bir videoya kanıpta coşkuya gelmeyin. Kanıtla gelin bana!

   Ayrıca Windows 95’ten önce de bu isim yasaktı : nedenneden.files.wordpress.com/win3-11.png. Bizzat kendim dendim.

   Yanıt
 17. 17

  Onur

  Tamam da koca windows herşeyin tıkır tıkır çalışmasını sağlıyor da bir klasör ismiyle aygıt isimlerinin birbirine karışmasını mı engelleyemiyor. Heralde con isminin yazılmasını yasaklayınca kendilerine elbet bunun birgün sorulacağını kestiriyorlardır ve sorulduğundada cevapları çok basit con bir aygıt ismi klasöre yazdığımız zaman sistemde aksaklıklar olabilir.. Windows 95 den önce yasaklamamış da şimdi niye yasaklıyor o zamanlar bir dosya ismiyle bir komut isminin karışmasını engelleyebiliyormuşlar da şimdi neden engelleyemiyorlar?

  Yanıt
  1. 17.1

   Hasan Gürsoy

   Hasan Gürsoy :

   Windows 95′ten önce de bu isim yasaktı : nedenneden.files.wordpress.com/win3-11.png. Bizzat kendim dendim.

   Yanıt
 18. 18

  Ekoman

  Con’un asıl açılımı console dur. Consol komut dosyası olduğu için con ismini kullanabilseydik işletim sistemi komut dosyası çalışmayacağından çökücekti. Bir başka neden ise belgeler veya xp’de belgelerim klasörünün uzantısı .con olmasıdır. Belgelerim’in ismini con olarak değiştirebiliriz ;).

  Yanıt
 19. 19

  kemasullah

  Con aslında console’un kısaltılmısı değil con İstanbul boğazının derinliklerinde bulunan elementin adı yani contorium’dur. Bizlerden gizlenmek için uydurulmus hikayedir console bakınız http://www.facebooktr.org/cunturiumsilinmeden-mutlaka-izleyinnn.html

  Yanıt
  1. 19.1

   Hasan Gürsoy

   Eski yorumlarımızı da okumanızda fayda var…

   Bu videoyu hazırlayanın ruhsal sağlığı bozuk olduğunu düşünüyorum. CON,COM1, COM2, LPT, AUX, vs. bunlar bilgisayarda birer port adı. Yoksa aman İstanbul’da Conditoryum isminde element bulundu da Windows işletim sisteminde bunlara klasör ismi oluşturtmayalım gibi bir paranoyak düşünce olamaz. Ayrıca bu tarz videolar yok bor madeni yok bilmem ne elementi, yok o yok bu, içimize nifak sokmak, yabancı düşmanlığını körüklemek ve bizi içimize kapanık toplum yapmak için kurgulanan oyunlar… İtibar etmeyin lütfen

   Yanıt
   1. 19.1.1

    Mahmut

    Abi tamam sen yok diyorsun ama bir de “con.torium” diye oluşturmaya çalış bakayım şimdi. Ben senin o yüzündeki ifadeyi görmek isterdim ama neyse valla ben inandım bu olaya.

    Yanıt
    1. 19.1.1.1

     Hasan Gürsoy

     E ama “con.mahmut” da oluşturulamıyor 😀 sen ismine ait bu elementi aramaya başla bence başkaları bulmadan önce. Köşeyi dönersin.

     Yanıt
     1. 19.1.1.1.1

      ibo

      Helal sana, iyi cevap, noktadan sonrası uzantı olduğu için dir…

     2. 19.1.1.1.2

      mehmet

      “con.mahmut” da oluşturulamıyor. 🙂 Resmen gözlerimden yaş geldi 🙂 Cahile laf anlatacağına, deveye HENDEK atlat!

 20. 20

  Emre

  İsterseniz bu con meselesine şu pencereden bakın Windows’un kurulumundan hemen sonra gördüğümüz masaüstünde kullandığımız sadece bilgisayara özel olan klasör veya dosyalara con ismini verebilirsiniz mesela belgelerim yada bilgisayarım yada geri dönüşüm kutusu veya denetim masası vs.. Bence bu şekilde araştırırsak en iyi yaklaşımı elde ederiz element olayını bilemiycem bağlantısı var mı yok mu ama bu olaya bence bu şekilde yaklaşalım.
  Bir de aslında Linux veya Mac yada diğer işletim sistemleri ne cevap veriyor öğrenmek istiyorum sadece Windows’a mı özel?
  Saygılar.

  Yanıt
 21. 21

  İso

  Be arkadaş daha boru kullanamdık elimizde kaldı hani bizi zengin edecekti. Neyse con torium çıktı onu bekliycez artık. Ya bu işe inanalara şaşıyorum ülen Araplar gelip yer alıyormuş… Ortalama zekası olan anlar be kardeşim. Adam dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yer yurt sahibi oluyor, çölün ortasında mı alacaktı. Tamam Dubai güzel ama yine de çöl be aslanım. En iyi cevabı S*KTİNYUM diyen arkadaş vermiş bu kadar da saflık olmaz yahu. Aslında bu madde Afganistanda mı Amerika onun için orayı işgal etmiş, sonra Tora Bora dağlarında bulunan bir belgede aslında con torium isimli maddenin kutsal din adamları tarafından kaçırılarak Bağdat’a saklanmış. Bunu öğrenen Amerikalılar bu yüzden Irak’ı işgal etmiş. Sonra Saddam asılınca yeni bir belge çıkmış meğer 500 yıl evvel din adamları yine kaçırmış (bu kaçırmalar sırf ortadoğu petrolleri kullanılıp bitsin diye yapılıyormuş zamanı gelince zaten çıkarılacakmış) con toriumu bilin bakalım nere saklamışlar boğazlara… Amerika burayı da işgal edecekmiş ama yemiyor işte. Ee ne yapalım demişler, bir kanal projesi olsun toprağı çıkartır oradan uçakla hooop Washington. Vesselam benden bu kadar dostlar.

  Yanıt
  1. 21.1

   ibo

   Bu da güzel cevap.

   Yanıt
 22. 22

  Oğuzhan

  PRN, AUX, NUL, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9, LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, ve LPT9 … conla ne alakası var onu acıklayabilirmisiniz?

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

2015 © Tüm hakları saklıdır. innovacube